E-Okul da Otomatik Not Girmek

E-okul sistemine kullanıcı adı ve şifremizle giriş yapıyoruz. Sol menüde bulunan “Kurum İşlemleri” yazısına tıklıyoruz. Yine sol menüden “Not İşlemleri-Ders Notu Girişi” bölümüne tıklıyoruz. Şuan karşımızda zaten hepimizin sürekli kullandığı not giriş ekranı var.

Bu ekrandan Sınıf/Şube seçip sağ taraftan dersimizi seçiyoruz. Daha sonra altta görünen “Performans Çalışmaları” başlığından 1. ve 2. performans bölümünü işaretleyip “Listele” diyoruz. Genelde iki adet performans notu girildiği için ikisini seçtik.

Eğer yukarıdaki resimde görüldüğü gibi iki performans notu alanı da doldurulabilir kutucuk haline geldiyse artık kodu kullanabiliriz.

Üst resimdeki not girme ekranı açıkken adres satırında yazan adresi(Url) siliyoruz. Bahsettiğim bölümü alttaki resimde görebilirsiniz.

Adresi tamamen sildikten sonra satıra alt resimde görüldüğü gibi “javascript: ” yazıyoruz.

Son olarak altta bulunan kodu kopyalayıp javascript: yazısının yanına yapıştırıyoruz.

var mevcut=50;var xxi=0;var items = [80, 85, 90];for(xxi=0;xxi<=mevcut+1;xxi++)
{document.getElementById(“dgListem_txtSZL2_”+xxi).value=items[Math.floor(Math.random() * items.length)];
document.getElementById(“dgListem_txtSZL1_”+xxi).value=items[Math.floor(Math.random() * items.length)]};void(0);

Son hali şöyle olmalı,

Yapıştırma işleminden sonra enter tuşuna basıyoruz. Alttaki tüm kutucukların 80,85 ve 90 notlarıyla karışık olarak dolduğunu göreceksiniz. Gerekli not düzeltmelerini yaptıktan sonra kaydedebilirsiniz.

Not: Eğer farklı notlar girilsin isterseniz kodu yapıştırdıktan sonra kodun içindeki 80, 85 ve 90 rakamlarını değiştirebilirsiniz. Yani o rakamları silip 60, 65, 70 yazarsanız karışık olarak 60,65 ve 70 notlarını dağıtacaktır. Eğer herkese aynı notu versin istersek, 70, 70, 70 yapabiliriz. Bu tamamen size kalmış bir durum. Aynı şekilde sınıf öğrenci mevcudu 50 üzeriyse, kodun içinde bulunan “mevcut=50” bölümünü artırabilirsiniz.